Az ízületi sérülések és túlterheltségből adódó problémák legkorszerűbb helyreállítási eljárása az artroszkópos műtét. Az artroszkópia során egy, az ízületbe vezetett optikával történő tükrözése és ugyanazzal az alkalommal történő helyreállítása megy végbe. A helyreállítás egy kevéssé invazív műtéti eljárás, ami egy apró bemetszésen keresztül, speciális eszközök használatával zajlik. Előnye, hogy a beavatkozás során nem nyitjuk fel az ízületet, így drasztikusan csökken az azt körülvevő szalagok, izmok sérülésének esélye. Mindezek mellett mivel csupán apró bemetszéseket ejtünk a beavatkozás elvégzése során, az artroszkópos műtét utáni felépülés ideje is sokkal rövidebb, mint a hagyományos eljárások alkalmazása esetén. Így a műtét utáni napon a páciensek a legtöbb esetben már el is hagyhatják a klinikát.
Artroszkópos térdműtét
Ízületi felszín helyreállítása
Az 1-1,5 cm²-nél kisebb, jól körülírt terhelői porc defektust kezeljük mikrofaktúra eljárással úgy, hogy saját szövetekből alakítunk ki egészséges porcfelszínt. A porcfelszín képződését nagy fokban elősegítheti, hogy ha mikrofraktúra után PRP kezelést is alkalmazunk. Akkor számíthatunk a mikrofaktúra után jó eredményekre, ha a térdízület nem instabil.
Terhelői felszíni teljes vastagságú porckárosodás esetén, amennyiben az meghaladja az 1 cm²-t, de nem nagyobb 2,5-3 cm²-nél, mozaik plasztikával tudjuk újraképezni a terhelői porcfelszínt. Ebben az esetben a térdízület nem terhelői részéről eltávolított porcos-csontos hengereket helyezzük át a porchiányos területre. A mozaik plasztika esetén szintén akkor számíthatunk jó eredményekre, ha a térdízület nem instabil.
Az artroszkópos ízületi felszín helyreállítás utáni napon elhagyható a klinika, azonban az ízületi terhelést a beavatkozás utáni 4 hétben minimálisra kell csökkenteni. Emellett rehabilitációs célból fontos az ízület terhelés nélküli mozgatása.
Meniscus sérülés miatti műtét
A meniscusok a térdízület fontos alkotórészei. A combcsont és a sípcsont össze nem illőségét egyenlítik ki és fontos szerepet játszanak a terhelés eloszlatásában. A meniscusok esetén csupán az ízületi tok felőli ⅓ rész rendelkezik saját vérellátással, az ízület belseje felőli ⅔ rész pedig nem. Ezért attól függően,hogy hol keletkezik rajtuk a sérülés, különböző módokon tudjuk őket kezelni.
Ha az ízület saját vérellátással nem rendelkező, külső kétharmadába eső részén keletkezik szakadás, nem tudunk varrást alkalmazni, ugyanis a gyógyulás nem várható ezen a területen. Ezekben az esetekben részleges meniscus eltávolítás szükséges: porc leszakadt részének az eltávolítása a megoldás arra, hogy a leszakadt részek esetleges becsípődése ne okozzon még nagyobb károkat az épen maradt porcfelszín roncsolásával.
Ha a szakadás a gyűrűporc saját vérellátással rendelkező egyharmad részén keletkezik, meg kell vizsgálnunk, hogy technikailag megvalósítható-e annak varrattal való rögzítése. Ez a szakadás irányától függ. A meniscus varrat behelyezése után ellenőrizzük a porc stabilitását is. Amennyiben a meniscust nem találjuk instabilnak, azaz a porc nem húzható be az ízület közepe felé, nem szükséges azt varrattal rögzítenünk. Ekkor meniscus trepanációt végzünk, azaz az ízületi tok felől a bőrön át vastag injekciós tűvel megszurkáljuk azt a területet, ahol a szakadást látjuk. Ez vérömleny kialakulásához, majd ebből hegesedéshez és a meniscus a helyére való visszagyógyulásához vezet.
A meniscus műtétek után 4 hétig szükséges tehermentesíteni az ízületet, de rehabilitációs célból fontos az ízület terhelés nélküli mozgatása.
Szalagrekonstrukció
Keresztszalag pótlás
Az elülső keresztszalag a térdízület egyik legfontosabb stabilizátora. Megelőzi azt, hogy a sípcsont a combcsonthoz képest előre elmozduljon és anterolaterális irányba forduljon, valamint felelős a meniscusok védelméért. Akiknek szakadt az elülső keresztszalagja, leginkább hirtelen irányváltoztatással járó tevékenységek (pl. sporttevékenységek) során érzik legerősebbnek panaszaikat.
A hátulsó keresztszalag a legerősebb szalag a térdízületünkben. Feladata, hogy megakadályozza a sípcsont combcsonthoz való hátrafelé való elmozdulását hajlított helyzetben. A hátulsó keresztszalag szakadást elszenvedő páciensek panaszaikat lassításkor, hirtelen irányváltoztatáskor és lépcsőzéskor érzik a legerősebben. Ez zömében szintén olyan sporttevékenységek végzése során jellemző, mint a kézilabda, kosárlabda, labdarúgás vagy síelés.
A korábbi életminőség visszaállítása és a sportkarrier folytatása mindkét esetben a keresztszalag pótlásával lehetséges. Az elülső és hátsó keresztszalag pótlás szintén artroszkópos műtéttel történnek a klinikán. Az artroszkópos szalagrekonstrukció után egy szoros, előre meghatározott terv szerint zajló rehabilitáció következik. A műtét utáni rehabilitáció a beavatkozást követő 6 hónapban tart. Ezután engedjük megkezdeni az adott sportági alapozó edzéseket.
Belső oldalszalag lehorgonyzás
Leggyakrabban a belső oldalszalagunk sérül meg a térdízületben, mely sérülés jellemzően sporttevékenységek végzésekor következik be. Egyúttal ez a belső térdízület struktúrájának legnagyobb és legfontosabb része. Amennyiben időben kezelni kezdik, a belső oldalszalag sérülése gyakran műtét nélkül is sikerrel kezelhető. Azonban a szigorú kezelések végigvitelének elmulasztásával, vagy ha más keresztszalag is sérül a baleset során, szükségessé válhat az oldalszalag rekonstrukciója artroszkópos műtéti eljárással. Az artroszkópos térdműtét után 6-8 hét szükséges a mindennapi megszokott tevékenységekhez történő visszatérés előtt.
Artrózis kezelése
Az artrózis – azaz ízületi porckopás a leggyakrabban előforduló ízületi probléma. Az ízületet borító porcréteg elvékonyodásával, töredezetté válásával, felszívódásával jár. Ez ízületi fájdalmakkal,merevséggel, ízületi duzzadással jár és aki ebben a degenerációban szenved, tudja, hogy jelentős életminőség romboló hatással jár. Napjaink terápiás technológiáinak alkalmazásával azonban csökkenthető a fájdalom és pácienseink visszatérhetnek korábbi, aktív életvitelükhöz. Amennyiben az artrózis a térdízületet érinti, annak gyógyítására remekül alkalmazható az artroszkópia.
Ha a degeneratív ízületi betegség még nem éri el azt a fokot, amikor protézis beültetésre van szükség, az ízület kitisztításával jelentősen tudunk csökkenteni a pácienseink panaszain. A tisztítás során artroszkópos eljárással alaposan megvizsgáljuk a térdízületet és annak porcait és orvosoljuk az esetleges szakadásokat, eltávolítjuk a leváló-félben lévő porcrészleteket. Ezzel elébe megyünk az esetleges becsípődéseknek, amelyek komolyabb problémák okozói is lehetnek a későbbiek során. Az ízületi felszín felfrissítését egyéb gyógyszeres kezelésekkel, PRP kezeléssel kiegészítve jelentősen csökkenthetjük a panaszokat.
Amennyiben a kivizsgálás során kifelé vagy befelé irányuló tengely deformitást tapasztalunk a térdízületben, de az ízület még nincs annyira rossz állapotban, hogy szükségessé váljon a protézis beültetése, tengelykorrekciós műtéttel megállíthatjuk a további porcpusztulást és megszűntethetjük a korábbi panaszokat. Ezt a tengelykorrekciós műtétet térd körüli osteotómiának nevezzük.
Amennyiben a térdízületi fájdalom olyan mértékűvé fokozódik, hogy nagymértékben rontja az életminőséget, előfordulhat, hogy az ízület állapotának javítására és afájdalmak mérséklésére nincs más megoldás, csak a beteg ízületi részek eltávolítása és egy műízülettel – térdprotézissel – való helyettesítése. Ezeknek a protéziseknek az élettartama átlagosan 15 év, de ezt nagyban befolyásolja a páciensek életvitele és súlya is.
Térdkalács betegségek kezelése
A térdkalács instabilitását okozhatja a belső patellofemorális szalag (MPFL) szakadása, melynek rekonstrukcióját szintén artroszkópos térdműtéttel végezzük. Ilyenkor a gracilis nevű izom vékony inának felhasználásával pótoljuk az MPFL-t.
Instabilitást okozhat még a csontos anatómiai képletek nem megfelelő helyzete is. Ekkor szükségessé válhat a térdkalács ín tapadásának áthelyezése. Ez a csontos alap leválasztásával és annak előre, és jellemzően belső irányba való elmozdításával járó térdműtét.
Az artroszkópos térdkalács műtétek után általában 8 hónapos rehabilitációt követően térhetnek vissza pácienseink mindennapi tevékenységeikhez.
Artroszkópos csípőműtét
Csípőizületi betegségek kezelése
A csípőízület artózis egy porcpusztusztulással járó degeneratív betegség, amely nagy fájdalmakat, mozgásbeszűkülést, ízületi duzzanatot okoz. Amennyiben ezek a tünetek olyan mértékűvé fokozódnak, hogy gátat szabnak a mindennapi tevékenységek elvégzéséhez vezetnek – ezzel az életminőség jelentős romlását okozva – és más sebészeti vagy nem sebészeti beavatkozással már nem találunk megfelelő módot a fájdalmak csillapítására, szükségessé válik a csípőprotézis behelyezése. Ez nem jelent mást, mint a beteg ízületi részek eltávolítását és műízülettel való helyettesítését. Ugyanerre a beavatkozásra lehet szükség a csípőkörnyéki törések, jóindulatú és rosszindulatú csontdaganatok, a reumatoid arthritis, az avaszkuláris combfejelhalás és a traumák okozta csípőízületi fájdalom orvoslására is.
A protézis beültetése az életminőség jelentős javulását eredményezi, de a későbbiek során a műtéten átesetteknek szem előtt kell tartaniuk néhány megkötést. A protézis mozgó alkatrészekből áll, így szem előtt kell tartani, hogy ezek az alkatrészek idővel elkopnak és a későbbiek során cserélni kell őket. A mozgó alkatrészek élettartama általában 15 év, de ez az élettartam függ a páciensek testsúlyától és életvitelétől egyaránt.
Ortopédia szolgáltatási árak
Konzultáció | 25 000 HUF |
Artroszkópia (ízületi tükrözés) | 590 000 HUF |
Ízületi tükrözéssel simítás, tisztítás, porcrész, levált rész redő eltávolítás | 590 000 HUF |
Ízületi tükrözés során a sérült porcrész helyreállítása, microfractura | 590 000 HUF |
Meniscus sérülések elvarrása (varrat) | 750 000 HUF |
Meniscus gyök refixáció | 1 200 000 HUF |
Retinaculum bemetszése + artroszkópia | 590 000 HUF |
Artoszkópos debridement, meniscus rezekció, esetleg lateralis release | 590 000 HUF |
Ízületi tükrözés során mozaikplasztika | 800 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás (hamstring) | 930 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás (BTB) | 930 000 HUF |
Elülső keresztszalag pótlás felszívódó implantátummal (BTB, hamstring) | 1 000 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás 2.0 | 1 160 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás (2.0 - internal brace) | 1 260 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás (all inside) | 1 230 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás (all inside + internal brace) | 1 350 000 HUF |
Elülső keresztszalag helyreállítás, porc mozaikplasztikája | 1 200 000 HUF |
Elülső keresztszalag pótlás felszívódó implantátummal és mozaikplasztika | 1 300 000 HUF |
LCA pótlás - quadriceps ínnal | 1 450 000 HUF |
LCA revízió | 1 500 000 HUF |
Térdkalács stabilizáló műtét: kiterjesztett lateralis release, tuberositas tibiae transpositio | 740 000 HUF |
Baker ciszta eltávolítása | 720 000 HUF |
Térdkalács előtti nyáktömlő eltávolítása | 720 000 HUF |
Csípőprotézis műtét | 2 750 000 HUF-tól |
Csípőprotézis műtét kerámia betétes vápafejjel | 3 000 000 HUF |
Térdprotézis műtét | 2 800 000 HUF |
Egyedileg gyártott, személyre szabott vágósablonnal végzett térdprotézis műtét | 3 250 000 HUF |
Napi ápolási díj | 45 000 HUF |