A körömgomba okai, tünetei és kezelése
A lábkörmökön és a kézkörmökön egyaránt jelen lehet a fertőzés, de gyakrabban érinti a lábkörmöket. Jellegzetes tünetei a körmök elszíneződése és megvastagodása. Ebben a cikkben áttekintjük a körömgomba okait, tüneteit, valamint a kezelés lehetőségeit.
Tények a köröm gombás fertőzéséről
- A körömlemez fonalas gombák, sarjadzó-, vagy penészgombák okozta betegsége.
- A láb-, és kézkörmök egyaránt megfertőződhetnek, de a lábkörmök gyakrabban érintettek, mint a kézkörmök.
- A diagnózist a klinikai kép és a köröm alatti törmelék vizsgálatával állítjuk fel.
A körömgomba kialakulása
A köröm gombás fertőzéséért felelős mikroszkópikus organizmusoknak a túléléshez nincs szükségük napfényre, így a test fénytől elzártabb területei ideálisak a szaporodásukhoz. Leggyakrabban a fonalas gombák felelősek a betegség kialakulásáért. A kórokozók általában apró sérüléseken, vagy a köröm és a körömágy közötti kisebb réseken keresztül hatolnak be.
Kockázati tényezők
- keringési problémák
- erős izzadás
- nedves, meleg, párás környezet
- műköröm viselése
- rosszul szellőző zokni, vagy lábbeli
- a bőr, vagy a köröm korábbi sérülése, vagy fertőzése
- cukorbetegség
- csökkent immunvédekezés
- időskor
- strandok, wellness hotelek nyilvános helyein (pl. medencék közelében, zuhanyzókban) mezítláb tartózkodás
A fertőzés tünetei
A gombás körmökre jellemző tünetek általában a következők:
- megvastagodott
- törékeny
- morzsalékony
- sötétebb, vagy sárgább színű, szürkés, vagy fehéres elszíneződés a körömlemezen
- esetenként kellemetlen szag
Kezelési lehetőségek
A körömgomba kezelése a fertőzés mértékétől és az alkalmazott terápiától függően 6-12 hónapot is igénybe vehet. Ezért fontos, hogy mielőbb szakszerű kezelésben részesüljön. A lokális gombaellenes készítmények eredményessége hosszú időt vesz igénybe, gyakran nem tudnak elérni a hatásosságukhoz kellő koncentrációt a körömlemezben. Ezen lokális készítményeket inkább kiegészítő kezelésként javasoljuk. Önmagukban akkor ajánljuk az alkalmazásukat, amennyiben kisebb terület érintett, vagy ellenjavallt a szájon át szedhető, ún. szisztémás gyógyszeres terápia, például azok mellékhatásai miatt.
A szisztémás gyógyszerek az esetleges mellékhatásokon kívül (pl. májtoxicitás, gyomor-, bélrendszeri panaszok) interakcióba léphetnek egyéb gyógyszerekkel, befolyásolhatják azok hatását, hatékonyságát. Ez utóbbi különösen fontos, mert a körömgomba gyakrabban fordul elő időskorban, cukorbetegségben, és szív-, érrendszeri betegségben szenvedőkön, akik számos egyéb gyógyszert is szednek. Ezért a gyógyszeres kúra szoros orvosi felügyeletet igényel.
Fontos a lábbelik fertőtlenítése is a kezeléssel egy időben (pl. formalinnal átitatott kendők).
2010-ben az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszer Engedélyeztetési Hivatal (Food and Drug Administration – FDA) engedélyezte az 1064 nm hullámhosszúságú Nd:YAG lézeres kezelést a körömlemez gombás fertőzésének gyógyítására. Ez az egyik leghatékonyabb kezelési forma, amely hatásmechanizmusának köszönhetően lényegében mellékhatásoktól mentes (esetleg átmeneti helyi bőrpír léphet fel a hőhatás következtében) és egyidejűleg hatásos minden körömgomba fajta által okozott fertőzésre.