Körömgomba okai, fajtái és kezelési lehetőségei
A köröm gombás elfertőződésének megjelenésére számos hajlamosító tényező létezik. Ilyenek lehetnek a különböző betegségek, amelyek az immunrendszer gyengülését okozva könnyebbé teszik a fertőzés szervezetbe jutását (pl. a cukorbetegség) és az olyan egészségügyi elváltozások, amelyek a körömlemez megbomlását okozva megnövelik a felülfertőzés veszélyét (pl. pikkelysömör).
Kiemelt rizikófaktorok közé tartoznak továbbá az alsó végtagi keringési zavarok, a fokozott lábizzadás, a tartós zárt cipő viselés (pl. munkhelyi előírások miatt) és a kisebb-nagyobb balesetek következtében megsérülő körmök. Kockázatnövelő tényező lehet a termálfürdők rendszeres látogatása, a közös zuhanyzó, törölköző vagy közös papucs használata.
Hogy ismerjük fel a körömgombát?
A körömgomba többféleképpen nézhet ki. Általánosságban ha a köröm megvastagszik, deformálódik, elszíneződik (jellemzően sárgás színű lesz) és/vagy törmelékessé válik, joggal gyanakodhatunk gombás fertőzésre. A körömgomba kinézetét azonban nagyban befolyásolja kialakulásának okozója is, ezért a szakértők már pillanatok alatt fontos következtetéseket vonhatnak le egy gombával fertőzött köröm láttán.
Alapvetően 4 körömgomba fajtát különböztethetünk meg:
Miért fontos a körömgomba okának szakszerű megállapítása?
Ha az említett elváltozás valamelyikét tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz! A körömgomba kezelése házilag, szakemberi segítség nélkül ugyanis a legtöbb esetben sikertelen. Ennek oka az, hogy a legtöbb körömgomba elleni szer csak a gomba egy bizonyos típusára hat. A gombás elfertőződés eredetét úgy állapíthatjuk meg a legbiztosabban, ha tenyésztést végzünk a köröm alól vett mintából. Ezt a tenyésztést labori körülmények között végzik. Ezalatt a négyhetes procedúra alatt azonban sokat romolhat a köröm állapota és terjedhet a gombás fertőzés.
A másik ok, amiért érdemes orvoshoz fordulnunk körmeink elváltozása esetén az, hogy nem biztos, hogy minden körömgomba, amit annak hiszünk. Számos olyan belgyógyászati betegség létezik, amely köröm elváltozást okozhat: bizonyos kórok esetén körmünk fölrostozódik, hajlékonnyá válik, könnyen törik. Ezt otthoni módszerekkel, szakemberi vélemény nélkül kiváltott, vény nélküli körömgomba gyógyszer használatával könnyen félrekezelhetjük. Ebben az esetben két fő probléma áll fenn: egyrészt nem derül fény a körmeink elváltozásának valódi okára, másrészt fölöslegesen terheljük a szervezetünket a körömgomba elleni gyógyszer mellékhatásaival – melyekről a továbbiakban szintén beszámolunk.
Hogyan zajlik a szakszerű körömgomba kezelés?
Nagyon gyakran előfordul, hogy a betegek nem fordulnak orvoshoz, amikor még nem nagy a baj, inkább saját maguk próbálják orvosolni a problémájukat. Számos olyan esettel találkozunk a klinikán, amikor a páciensek hipóval, ecettel, fokhagymával, teafaolajjal és hasonló természetes vagy mesterséges szerek segítségével próbálnak megszabadulni a fertőzéstől. Ezek a szerek az esetek túlnyomó többségében nemhogy nem segítenek legyőzni a problémát, de egyenesen károsak. A vegyszerek például súlyos kémiai égést okozhatnak, így a későbbiek során nemcsak a körömgombával, de az égési sérülésekkel is számolnunk kell. A körömgomba kezelése házi módszerekkel tehát egyáltalán nem ajánlott, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulnunk!
A körömgomba gyógyszeres kezelése
Gyakran találkozhatunk a televíziós reklámokban a vény nélkül kapható körömgomba elleni lakkokkal, ecsetelőkkel. Ezeket a lakkokat bőrgyógyászunk inkább a gyógyszeres kúra kiegészítő kezeléseként javasolja. Önmagában leginkább akkor javallott a használata, ha a körömnek még csak nagyon kis részén észleljük a gombás fertőzést, illetve ha valamilyen okból kifolyólag (pl. annak mellékhatásai miatt) nem szedhető a körömgomba elleni tabletta.
Ha már kiterjedtebb fertőzéssel állunk szembe, szisztémás kezelésre lehet szükség. Ilyenkor szájon át szedhető körömgomba elleni gyógyszert javasol a szakember. A körömgomba kezelés e fajtája egy hosszútávú gyógyszeres kúra, amely folyamatos orvosi felügyeletet igényel. Ennek oka, hogy a tablettákban található hatóanyagok interakcióba léphetnek más (pl. diabéteszre szedett) gyógyszerekkel, ami belgyógyászati problémákat okozhat. Mindezek mellett májkárosító, illetve gyomor- és bélrendszeri mellékhatás is felléphet. Ezért a károsodás megelőzésének érdekében fontos a kontroll vizsgálatokon való megjelenés és a rendszeres laborvizsgálatok elvégzése.
Lézeres körömgomba kezelés
Mit tehetünk, ha nem hatékony a gyógyszeres kezelés, vagy ha csak szimplán szeretnénk elkerülni a gyógyszer szedés mellékhatásait? Választhatjuk a lézeres körömgomba eltávolítást is. A kezelés a többi lézeres kezeléshez hasonlóan működik. A gyógyszerekkel ellentétben nagyon kevés, ideiglenes mellékhatása lehet: ezek a bőrpír és a lézer használata közben jelentkező kisebb fájdalom. Mivel a lézeres körömgomba kezelés során elhalt szarut kezelünk, ezért ez a fájdalom kisebb, mint más területek lézeres kezelése esetén. Előnye, hogy mivel fizikai hatás segítségével történő kezelésről beszélünk (nem kémiai anyagokkal, hanem a lézer által kifejtett hő segítségével történik a gombás sejtek elpusztítása) így nem kell számolnunk a rettegett májkárosító hatással.
A lézeres körömgomba eltávolítás esetén nem egyetlen kezelésről, hanem kezelés sorozatról beszélünk. Általában 5 kezelés szükséges a végleges eredmény eléréséhez. Mint a többi módszernek, így a lézeres kezelésnek is lehet korlátozó tényezője: ez a gombás elfertőződés következtében túlzottan megvastagodott köröm. Ez egy újabb olyan tényező,ami miatt érdemes időben szakemberhez fordulni, ugyanis extrém esetben a teljes köröm levétele is szükségessé válhat.
Míg a körömgomba elleni gyógyszerek mind rendelkeznek egy adott spektrummal (azaz egy-egy gyógyszer csak adott típusú gomba ellen lehet hatékony), a lézer esetében nem kell ezzel számolnunk. Mivel a lézeres körömgomba kezelés során a hőhatással dolgozunk, így ezzel a módszerrel a gomba mind a négy fajtája sikeresen kezelhető.