A visszérműtét javíthatja az életminőséget
Az alsóvégtagi visszeresség népbetegség. A visszérbetegek száma az életkor előrehaladtával nő és ugyan már fiatal korban is megjelenik, de mégis a középkorúak és főleg az idősebb korosztály betegsége. A visszeresség nem halálos betegség! De a szövődményei kialakulása esetén nagyon ritkán halált okozó komplikáció is előfordul. Ezért nem javasolt halogatni a szövődmény kialakulásáig.
A visszérbetegség kezelése mindig az adott stádiumnak illetve a beteg állapotának, terhelhetőségének figyelembevételével zajlik. Előrehaladott, főtörzsi visszeresség esetén a műtéti megoldás ad tartós és kielégítő eredményt. Sajnos tudomásul kell vennünk, hogy kevés szövődményes eset kivételével nem mindenki operálható! Ezt a szakorvosi vizsgálat pontosan eldönti.
Kiknek javasolt?
Akiknél látható visszeresség alakult ki és még gyermekvárás előtt állnak, vagy már szültek, de még nem idősek; mindenképpen orvosilag javasolt a műtét elvégése. A visszérműtét ma már az egynapos sebészet kategóriájába tartozik. A műtét egy-másfél óra időtartamú, általában altatásban zajlik, ébredés után szinte nincs is fájdalom, a beteg még aznap talpra áll és este vagy másnap saját lábán hazamegy. A lábadozás, a munkaképesség elérése legfeljebb 10-14 napot vesz igénybe még akkor is, ha a beteg nehéz fizikai munkát végez. Tévhit, hogy ezek a műtétek nyáron nem végezhetők. A sebek ugyanolyan könnyen gyógyulnak nyáron is, mint a hűvösebb időszakban!
Visszérműtétek típusai
A műtétnek alapvetően 2 típusa van: a hagyományos nyílt műtéti technika, melyet 50 éve végzünk és a legmodernebb termo-koagulációs technika, melynek során lézerrel, rádiófrekvenciás eszközzel, mikrohullámú technikával, a véna benntartásával zárjuk el a beteg eret. A lézeres technika ugyan a különleges eszközpark miatt OEP által nem finanszírozott, de a legkíméletesebb, a beteg számára legkisebb szöveti roncsolást okozó eljárás. Az esztétikai eredmény is ezzel a legjobb. Ennek ellenére nem minden visszér zárható el ezzel a módszerrel.
A gondos ultrahangos megelőző betegvizsgálat során feltérképezett beteg erek elzárása, eltávolítása megszünteti a visszérbetegek alsóvégtagi e betegségből származó panaszait, ezáltal javítja az életminőséget.
Dr. Olvasztó Sándor cikke