Érsebészet

Lézeres visszérműtét

Tartalomjegyzék:

  • Visszerekről általában
  • Műtét előtti vizsgálatok
  • A lézeres visszérműtét előnyei
  • A lézeres visszértműtét menete
  • Műtét utáni teendők
  • Kérdések és válaszok
  • Műtéti díjak

Visszerekről általában

A bőrfelszínhez közeli vénás erek kitágulásával keletkezik a visszér. Nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem súlyos panaszokat is okozhat. Gyakran érezhető a láb elnehezülése, előfordulhat, hogy éjszaka begörcsöl a lábszár, elszíneződik a bőr, viszkető vagy égő dudorok (különösen a csontok fölötti részen) keletkeznek és visszatérő vénagyulladások jelentkeznek.

Az évek során barnássá színeződik a bőr, bizonyos körülmények között fájdalmas fekély alakul ki a lábszáron. Oka többnyire az örökletes hajlamok által befolyásolt kötőszöveti gyengeség. A felszíni és a mélyvénák záró billentyűi biztosítják egészséges emberben a szív felé irányuló véráramot. Ha azonban a kitágult vénazáró billentyűk nem zárják teljes egészében a vénás ereket, visszértágulat keletkezik. A vér ekkor nem áramlik megfelelően a mélyvénákban, és onnan a bőr felszínéhez közeli vénákban vissza a lábba.

A nem megfelelő visszaáramlás következtében torlódik a vér, megdagad az ér és feszülő érzést tapasztalunk. A visszér jellegétől függően különböző kezelési lehetőségek jöhetnek számításba.

Lézeres visszérműtét

A lézer nagy energiájú fény. A lézeres eljárás a lézersugár magas hőmérsékletét használja fel arra, hogy a beteg visszér falát megváltoztassa. Ennek során a meleget felveszi a vörös vérszínező anyag és legyengített formában viszi a visszér falára. Ezáltal a visszér néhány nap vagy hét elteltével heges szállá zsugorodik össze. A környezetében lévő szövet nem károsodik. A vér most már átfolyik a mélyvénás rendszeren, amely a kiegészítő vérmennyiséget befogadja.

Műtét előtti vizsgálatok és helyzetértékelés

Műtét előtt fontos tisztázni a mélyvénás keringés funkcionális állapotát. A visszértágulat nem csak kozmetikai probléma! A felületes vénában pangó vérből vörösvérsejtek, vérfehérjék lépnek ki a bőrbe, melyek a tápláló hajszálerek körül lerakódva rontják a bőr anyagcseréjét, a bőr megvastagodásos elfajulásához, barnás elszíneződéséhez és nem gyógyuló fekély kialakulásához vezethetnek. A visszértágulat a vénák feszítő jellegű fájdalmát, végtagnehézség érzését, a végtag feszülését, boka körüli duzzanat kialakulását és a fizikai teherbíró képesség csökkenését okozza. Hajlamosít a visszértágulatban kialakuló gyulladás és vérrögösödés kialakulására.

A lézeres visszérműtét előnyei

  • Gyors felépülés: A lézeres technika kisebb traumát okoz, így a felépülési idő rövidebb.
  • Minimális fájdalom: Az eljárás fájdalommentes, és a páciens gyorsan visszatérhet mindennapi tevékenységeihez.
  • Esztétikai előnyök: A lézeres visszérműtét kevésbé hagy nyomot a bőrön, ami esztétikailag kedvezőbb.
  • Hatékonyság: A lézeres műtét tartós eredményt biztosít, jelentősen csökkentve a visszerek újbóli kialakulásának esélyét.

A lézeres visszérműtét menete

Válogatott esetekben ha nem túl kanyargós felületes visszérről, VSM elégtelenségről van szó, alkalmazható a visszér elzárásának thermo-coagulációs módszere. Ehhez a beavatkozáshoz szintén komplett műtő szükséges, a beavatkozás végezhető spinalis érzéstelenítésben, illetve komfortosabb narkózisban végezni. Általában narkózisban először a visszér legmélyebb pontját kijelölik, vagy kis vágással feltárják. A leggyakrabban érintett „nagy rózsavéna” (vena saphena magna) többnyire a combon és a térdhajlat alatt van.

Lézeres visszérműtét során a vénába vezetett lézerszállal tulajdonképpen összehegesztik a vénát.

Ezután egy vékony szálat vezetnek a vénába, amely vezeti a lézerfényt. Ultrahangos ellenőrzéssel a lézerszálat a visszér legmagasabb pontjáig tolják. Ezt követően kívül a véna hűtő és fájdalomcsillapító folyadékkal (oldat) fecskendezhető körbe. Ezután történik a véna lézeres elzárása.

A műtét teljesen fájdalommentesen zajlik, a lézeres technika kisebb traumát okoz a szervezetnek, így gyorsabb a felépülés is. A műtét során az érsebész ultrahang segítségével keresi meg a vénát, amibe egy punctiós tű segétségével vezeti be a lézerszálat, végül tulajdonképpen belülről „összehegeszti” azt.
A kezelés végén vagy későbbi időpontban a kitágult oldalágak vagy kis bőrvágással távolíthatók el, vagy gyógyszerrel előidézett sorvasztással szüntethetők meg. Az egész műtét kb. egy órát vesz igénybe.

A lézeres visszérműtét utáni kezelés

A műtét után a végtagot rugalmas pólyával szorosan bekötjük, egyrészt vérzéscsillapítás, másrészt a vénás keringés javítása érdekében. A műtét napján, vagy az azt követő napon, kötéscsere után, felkelhet, járkálhat, és amennyiben nincsen panasza, láztalan, úgy haza tudjuk bocsátani. A műtétet követően kb. 2-3 hétig szükséges rugalmas pólyát vagy harisnyát viselnie. Ez elősegíti a gyógyulást és csökkenti a szövődmények kockázatát.

Kérdések és válaszok a lézeres visszérműtét kapcsán

Mikor mehet haza a páciens?

Az operált betegek már aznap felkelhetnek. Amennyiben közelben laknak, kisérővel este hazamehetnek, de másnap reggel kontroll kötéscserére vissza kell jönni. Sem a műtét napján, sem másnap autóvezetés nem javasolt. Ezt követően lehet és fog is tudni. Szigorú pólyázás egy hétig, majd varratszedés után víz érheti, és polya, vagy harisnya csak nappal kell.

Milyen hosszú ideig kell fáslizni a lábat visszérműtét után?

A visszérműtét után általában 2-3 hétig szükséges fáslizni a lábat. Ez segít a gyógyulási folyamatban és csökkenti a duzzanatot. Fontos, hogy pontosan kövesse orvosa utasításait, mert a megfelelő kompresszió elősegíti a gyorsabb és komplikációmentes felépülést.

Milyen mozgásformákat végezhetek visszérműtét után?

A visszérműtétet követően szinte minden mozgás megengedett, kivéve a sporttevékenységeket, amelyeket csak egy hónap után ajánlott újrakezdeni. Könnyed séta és mérsékelt aktivitás segítheti a keringés javítását és a gyógyulási folyamatot.

Mikor térhetek vissza a munkába a lézeres visszérműtét után?

A visszérműtétet követően a nehéz fizikai munkavégzés 2 hét után lehetséges, míg irodai munkát már 4-5 nap elteltével is végezhet. Minden eset egyedi, ezért fontos, hogy a kezelőorvossal konzultáljon a munkába való visszatérés időpontjáról.

Miért alakulnak ki kemény csomók visszérműtét után?

A visszérműtét során a kezelt ér a szervezetben marad, és a kezelés hatására összezsugorodik, így keringés nem lesz benne. Ezek a kemény csomók akár egy évig is tapinthatóak maradhatnak, de általában idővel felszívódnak és eltűnnek.

Mikor kezdhetek el hosszabb sétákat tenni visszérműtét után?

A visszérműtétet követően egy hét elteltével már hosszabb sétákat is tehet. A mozgás elősegíti a vérkeringést és a gyógyulást, de fontos, hogy fokozatosan növelje a terhelést.

Mit tegyek, ha zsibbadást érzek a lézeres visszérműtét után?

A visszérműtét során alkalmazott hűtőfolyadék megvédi a vénákat a hőkárosodástól, de a kis bőridegek átmenetileg nem működnek, ami zsibbadást, paraesthesia érzést okozhat. Ez a folyamat több hétig is eltarthat, de a zsibbadás mindig maradéktalanul helyreáll. Ha a zsibbadás tartósan fennáll vagy súlyosbodik, forduljon kezelőorvosához.

Mennyibe kerül a lézeres visszérműtét?

Klinikánkon a lézeres visszérműtét 1 láb esetén 550 000 Ft, 2 láb esetén 750 000 Ft.

Mit tartalmaz a műtéti díja?

  • műtétet és a szükséges eszközöket (laser szál 180.000ft értékben)
  • műtét alatti anesztéziai felügyeletet (a műtét általában altatásban! történik!  Nincs fájdalom az ébredés után sem!)
  • műtét alatt az oldalágak eltávolítását
  • véralvadás gátló injekciókat a műtét előtti és utáni  (24óra) időszakra
  • kompressziós pólyát 2-4 db(4.000,- Ft értékben)
  • műtét utáni első kontroll vizsgálatot (18.000,- Ft értékben)
  • panaszok esetén szükséges soron kívüli kontrollt
  • 24 órás telefonos elérhetőséget és tanácsadást
  • az operált végtagon szükség esetén kialakuló vérömlenyek leszívását, sebkezelést az első 30 napban (18.000 ft értékben)
  • eredményességi garanciát (esetleges kinyílás esetén ingyenes kezelést, műtétet egy éven belül)

Dr. Olvasztó Sándor

Dr. Olvasztó Sándor érsebész, aki lézeres visszérműtéteket végezDr. Olvasztó Sándor érsebész kiemelkedő szakmai pályafutást tudhat magáénak, amelyet hosszú évek kitartó munkája és folyamatos szakmai fejlődés jellemez. Érsebészeti szakképesítését jeles eredménnyel szerezte meg, majdnem négy évtizedes sebészeti és érsebészeti tapasztalattal rendelkezik, és több mint 8000 beavatkozást végzett. Publikációi és előadásai száma is figyelemre méltó, ami mutatja elkötelezettségét a tudományos élet és az orvostársadalom iránt. Számos külföldi tanulmányúton vett részt, melyek során nemzetközi tapasztalatokat szerzett és tovább fejlesztette szakmai tudását. Jelenlegi munkájában is aktívan részt vesz mind a magánklinikai, mind a kórházi környezetben, ami tovább növeli szakmai elismertségét.

A teljes bemutatkozás itt olvasható