Hagyományos és laparoszkópos sérvsebészet

Sérvnek nevezzük bármely zsigernek a normál anatómiai helyzetéből (üregéből) valamely veleszületett vagy szerzett nyíláson való kitüremkedését, előesését. A lágyéksérv a lágyékhajlat területén alakul ki. Itt hiányzik, vagy széttolódik a hasfal izomzata és csupán a hashártya képez ellenállást a hasűri nyomással szemben. A lágyéksérv az esetek mintegy 25%-ában kétoldali. A jelentősen megnagyobbodott lágyéksérv a herezacskóba is leterjedhet. A combsérv nőkön gyakoribb.  A lágyéksérv lehet veleszületett is.

Tünetek

Sérv keletkezésekor a sérvkapu tájékán a beteg húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalmat jelez, majd ezzel egy időben, de gyakran csak később, egy kisebb-nagyobb elődomborodó terime is megjelenik. Ennek nagysága mozgásra, emelésre vagy a hasprés fokozódására változhat, lefekvéskor megkisebbedik, vagy eltűnik. A beteg panasza és a sérv nagysága nem mindig fedik egymást: sokszor nagy sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor kicsiny sérv is jelentős fájdalommal járhat.

A sérvkizáródást heves hasfali és hasi fájdalom, görcsök, bélelzáródás, akut hasi katasztrófa képe kísérheti. Ha időben nem történik műtét, a kizáródott sérvtartalom elhalhat, életveszélyes állapot alakul ki.

Tervezett beavatkozás megnevezése

A műtét speciális előkészítést nem igényel. Ha a műtéti területen gyulladásos bőrjelenségek vagy gombás fertőzés észlelhető, akkor azok megfelelő kezelése után végezzük el a beavatkozást. A műtét előtt – különösen kétoldali sérv esetén – húgyhólyag katéter behelyezése válhat szükségessé.

Valamennyi hasfali és lágyéktáji sérvben a rekonstrukció kétféleképpen történhet:

  1. a sérvkapu öltésekkel történő zárásával, vagy
  2. a hiány pótlásával. A pótlás feszülésmentes technikát jelent, szemben a többé-kevésbé feszülő varratokkal végzett műtétekkel. Alapvető szabály a sérvsebészetben a feszülő varratok kerülése, mert utánuk gyakori a sérvkiújulás (30%). Ezért varrattal csak a kisebb, és így relatíve feszülésmentesen zárható sérvek rekonstruálhatók.
  3. A lágyéksérv műtéti megoldásának legkorszerűbb módszere napjainkban a hálóbeültetés. A háló feladata az, hogy a hasfalat erősítő, hajlékony hegszövet képződését indítsa el. Mindezek miatt törekedni kell 18 éves kor felett a hálós sérvműtét végzésére. Gyulladt, vagy kizáródott sérvek esetén azonban ettől el kell tekinteni.
  4. Lágyéksérv miatt bizonyos esetekben a hasfal rekonstruálható laparoszkópos úton is. Ebben az esetben 6 – 12 mm átmérőjű munkacsatornákon keresztült optikát és műszereket vezetünk a hasüregbe. A sérvkapu és környékének megfelelő kipreparálása után méretre szabott hálót rögzítünk a hasfalra, melyet hashártyával fedünk. Így a hasüregben idegen anyag nem marad. Ez a műtét a nyitott hálóbeültetés laparoszkópos utánzata. Az eljárás ésszerű alapokon nyugszik: egyesíti magában a hálóbeültetés igen kedvező hosszú távú eredményeit a minimálisan invazív technika előnyeivel.

Általánosságban mondható, hogy lágyéktáji sérvekben a műtéti típus megválasztása (hagyományos, vagy feszülésmentes, és azon belül melyik eljárás) a sebész feladata, aki saját tapasztalata, gyakorlata, a beteg ismerete és a technikai feltételek ismeretében hozza meg döntését.

Álatlános sebészeti árak

Konzultáció30 000 HUF
Lágyéksérv műtét háló beültetéssel egy oldal 470 000 HUF
Kétoldali lágyéksérv műtét háló beültetéssel 650 000 HUF
Laparoszkópos lágyéksérv műtét háló beültetéssel egyoldali680 000 HUF
Kétoldali laparoszkópos lágyéksérv műtét háló beültetéssel900 000 HUF
Hasfali sérv műtét háló nélkül470 000 HUF
Hasfali sérv hálóval610-660 000 HUF
Laparoszkópos hasfali sérv műtétje hálóval1 000 000 HUF
Aranyér műtét minimál invazív technikával470 000 HUF
Végbél sipoly műtétje minimál invazív technikával640 000 HUF
Végbél fissura műtétje470 000 HUF
Végbél tályog műtétje470 000 HUF
Végbél polyp műtétje640 000 HUF
Jóindulatú emlő elváltozás műtétje510 000 HUF
Rosszindulatú emlő daganat műtétje680 000 HUF
Laparoszkópos epehólyag eltávolítás690 000 HUF