Csípőprotézis műtét előtti vizsgálatok: mit kell tudni?
Amikor az orvosi szakemberek és a páciens egyaránt úgy döntenek, hogy csípőprotézis műtétet végeznek, az eljárás előtt alapos vizsgálatokra van szükség. Ezek a vizsgálatok kritikus fontosságúak a páciens egészségi állapotának megértéséhez, az esetleges kockázatok feltárásához, valamint a műtéti tervezéshez. De milyen vizsgálatok ezek és mi a jelentőségük?
1. Klinikai vizsgálat és anamnézis
Az egész folyamat ezzel kezdődik. Az ortopéd sebész alaposan megvizsgálja a csípőt és annak környékét, az ízületi mozgékonyság és az esetleges deformációk értékelése céljából. Emellett az orvos kikérdezi a pácienst korábbi betegségekről, műtétekről, allergiákról és egyéb releváns egészségügyi információkról.
2. Röntgen vizsgálat
Egy csípő röntgenfelvétel elengedhetetlen a csípőízület állapotának értékeléséhez. A képeken jól láthatóak az ízületi kopások, a csontsűrűség és az esetleges egyéb rendellenességek.
3. MRI vagy CT
Bár nem minden esetben szükséges, néha az orvosok további képalkotó eljárásokat kérhetnek a csípő területéről. Az MRI segítségével részletesebb képet kaphatunk a lágy szövetekről, míg a CT a csontok szerkezetét mutatja be részletesebben.
4. Laborvizsgálatok
A vér- és vizeletvizsgálatok információt szolgáltatnak a páciens általános egészségi állapotáról, a veseműködésről, a cukorbetegség jelenlétéről és más potenciális kockázati tényezőkről. Ezek a vizsgálatok segítenek az orvosnak meghatározni, hogy a páciens egészségi állapota megfelelő-e a műtéthez.
5. Kardiológiai vizsgálat
Mivel a csípőprotézis műtét altatásban történik, az aneszteziológusnak és az ortopéd sebésznek biztosnak kell lennie abban, hogy a páciens szíve egészséges és képes kezelni a műtéti stresszt. Ezt kardiológiai vizsgálatokkal és EKG-val ellenőrzik.
Miért olyan fontosak ezek a vizsgálatok?
A csípőprotézis műtét előtti vizsgálatok elsődleges célja, hogy biztonságos és hatékony műtéti tervezést tegyenek lehetővé. A vizsgálatokból származó információk segítik az orvost a műtéti stratégia kialakításában és a potenciális komplikációk kockázatának minimalizálásában.
Ezen kívül a páciens egyedi állapota és egészségügyi története alapján az orvosok képesek lesznek személyre szabott utasításokat adni a műtét előtti és utáni időszakra vonatkozóan. Olvassa el a csípőprotézis műtéttel kapcsolatos hivatalos betegtájékoztatónkat!
Kik végzik a csípőprotézis műtét előtti vizsgálatokat az Elite Clinic Magánklinikán?
Klinikánkon két remek sebész, Dr. Karácsony Zoltán és Dr. Rybaltovszki Henrik végzi az ortopédiai vizsgálatokat és mindketten végeznek csípőprotézis műtétet is.
Dr. Karácsonyi Zoltán
Dr. Karácsonyi Zoltán 20 éve foglalkozik mozgásszervi betegségek gyógyításával. Fő érdeklődési területe a csípő- és térdprotézis beültetés, a sportsérülések ellátása, különösképpen a keresztszalag-pótlás és a térdsérülések arthroszkópos ellátása.
1975. november 19.-én születettem Debrecenben. Gyermekkorom óta orvos szerettem volna lenni. 1994-ben érettségiztem a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban. 2001.-ben diplomnáztam a Debreceni Egyetem Orvostudományi Karán.
20 éve foglalkozom mozgásszervi betegségek diagnosztizálásával, gyógyításával. Főbb érdeklődési területem a csípő- és térdprotézis beültetés, melyet napi rendszerességgel végzek osztályvezetőként a debreceni Ortopédiai Klinikán.
Az utóbbi években az érdeklődésem a sportsebészet, különösképpen a térdsérülések arthroszkópos ellátása , keresztszalag pótlás felé is terelődött, több elsőosztályú klub egészségügyi hátterének biztosításában veszek részt. Ennek kapcsán Münchenben és Manchesterben nemzetközileg ismert klubboknál vettem részt tanulmányútakon. Rendszeresen veszek rész külföldi és hazai kongresszusokan előadóként illetve orvostanhallgatók, orvosok és gyógytornászok oktatásában, továbbképzésében.
Munkatapasztalatok:
2001 óta dolgozok a debreceni Ortopédiai Klinikán, ahol jelenleg is osztályvezetőként dolgozom
2008-ban ortopéd traumatológiából szereztem szakvizsgát
2018-ban sportorvostan szakvizsgát szereztem
2016 debreceni WES ortopédiai szakrendelés
2016-tól a Sportdiagnosztikai és terápás központban orvosigazgatóként tevékenykedtem, majd 2020-tól sportsebészeti vezetőként
2019 óta a berettyóújfalui kórházban Egynapos Sebészeti tevékenységet végzek
2020-ban kezdtem tanulmányaimat a Népegészségügyi Kar Egészségügyi menedzser szakán
Nyelvismeretek: angol felsőfok, német alapfok
Dr. Rybaltovszki Henrik
Dr. Rybaltovszki Henrik közel 15 éve foglalkozik mozgásszervi betegségek gyógyításával. Fő érdeklődési területe az ortopédia és traumatológia körében a térdízület sérülései, azok artroszkópos sebészeti kezelése. Leggyakrabban a térd- és csípőízületi sérüléseket, elváltozásokat gyógyítja. Foglalkozik a mozgásszervi betegségek saját vér ( PRP) módszerrel történő kezelésével is.
Tanulmányok:
1999-ben végzett a Debreceni Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán, majd 2016-ban a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán Egészségügyi Menedzser MSc képzését fejezte be
Nyelvismeret: angol, orosz
Szakvizsga: 2007. – ortopédia-traumatológia
Munkatapasztalatok:
2000 – 2010: a HBM-i Kenézy Kórház Baleseti Sebészeti Osztálya;
2008 – 2009: Debreceni VESz Ortopédiai Szakrendelése;
2010 – jelenleg is a Debreceni Egyetem Ortopédiai Klinikája;
2011 – 2012. szept. 30.: Debreceni Egyetem Kazincbarcikai Kórház Ortopédiai Szakrendelése és a Traumatológiai Osztálya;
2012 – jelenleg is a békéscsabai Réthy Pál Kórház Traumatológiai és Ortopédiai Osztályán ügyeleti feladatokban vesz részt ügyeletvezetőként;
2009 óta vezeti magánrendelését.
Tanfolyamok, továbbképzések:
2005. – AO Bázis Kurzus / AO Course, Principals on Operative Fracture Management, Szeged;
2007. – ESSKA ( European Sociaty of Sports Traumatology Knee Surgery and Arthroscopy) – Magyar Artroszkópos Társaság -Térdartroszópos báziskurzus, Budapest;
2007. – ESSKA – Magyar Artroszkópos Társaság – Haladó térdartroszópos kurzus, Budapest;
2007. – AO Seminar on Peri- and Intraarticular Fracture Treatment, Visegrád;
2011. – Expectations versus Developments of Joint Arthroplasty, Orthopaedics Stryker Symposium, Budapest;
2013. – The next hip and knee generation, solution beyond longevity, Orthopaedics Stryker Symposium, Budapest;
2014. – Advanced Trauma Life Support (ATLS) Course, Szeged;
2015. – International Knee and Shoulder Course, Arthrex ArthoLab Facility Freiham-München, Németország;
2015. – Első chondrotissue kongresszus, Budapest;
Tanulmányutak:
2006. – Universitätsklinik für Unfallchirurgie, Medizinische Universität Wien, 12 hét-általános traumatológia, Bécs, Ausztria;
2012. – Kastélypark Klinika, 1 hét- artroszkópos LCA pótlás, Tata;
2013. – Tyumeni Orvosakadémia Traumatológiai Osztály- 1 hét Tyumen, Oroszország;
2014. – Uzsoki utcai Kórház, artroszkópos LCA pótlás, Budapest;
2014. – Yekaterinburgi Sanatmetal bemutatóműtét és szimpózium, Yekaterinburg, Oroszország;
2016. – Dr. Luis Pérez Carro praxisa (Clinica Mompia, CCM) – 1 hónap csípőizületi artroszkópia – Santander, Spanyolország
Szakmai díjak:
2008. – Magyar Traumatológus Társaság Északkeleti Szakcsoportjának Záborszky Emlékérme és Díj
Társasági tagságok:
Magyar Orvosi Kamara
Magyar Traumatológus Társaság
Magyar Ortopéd Társaság
Magyar Artroszkópos Társaság
Magyar Biomechanikai Társaság
Társadalmi funkciók:
Mozgásszervi Betegségben Szenvedőkért Alapítvány kuratóriumának tagja
Magyar Ortopéd Társaság vezetőségi póttagja
A csípőprotézis műtét előtt számos vizsgálatot végeznek a páciensen, hogy a lehető legjobb eredményeket érhessék el a műtét során és után. Ha Ön vagy egy szerettének csípőprotézis műtétet javasoltak, fontos, hogy teljes mértékben együttműködjön az orvosokkal és részt vegyen minden javasolt vizsgálaton. A műtét sikeressége és a gyors felépülés nagyban függ a műtét előtti alapos felkészüléstől.